AI Matchmaker

Rentowność najmu na Cyprze Północnym 2026: Ile faktycznie zarabiają inwestorzy w Kyrenii, Iskele i innych miastach — Porównanie krótkoterminowego i długoterminowego zwrotu z inwestycji

rental yields Northern Cyprus 2026 - Featured Image

Stopy zwrotu z wynajmu na Cyprze Północnym 2026: Ile faktycznie zarabiają inwestorzy w Kyrenii, Iskele i poza nią — Porównanie krótkoterminowego i długoterminowego ROI

Jeśli analizujesz stopy zwrotu z wynajmu na Cyprze Północnym w 2026 roku, liczby nagłówkowe wyglądają kusząco — ale różnica między stopą zwrotu brutto podaną w broszurze a faktycznym zwrotem netto, który trafia na Twoje konto bankowe, może być znacząca. Ten przewodnik przebija się przez marketingowy szum, aby dostarczyć uczciwe, oparte na dowodach wskaźniki porównawcze dla pięciu głównych stref inwestycyjnych Cypru Północnego: Kyrenii, Iskele, Famagusty, Esentepe i Tatlisu. Korzystając z rzeczywistych reklamowanych czynszów, aktualnych cen zakupu za metr kwadratowy i przejrzystego zestawienia wszystkich kosztów, które obniżają dochód brutto, dajemy kupującym z Wielkiej Brytanii, UE i WNP ramy pro forma, których potrzebują przed zainwestowaniem kapitału w rynek nieruchomości TRNC.

Stopy zwrotu z wynajmu brutto i netto na Cyprze Północnym 2026: Ustalanie realistycznych wskaźników

Na całym Cyprze Północnym stopy zwrotu z wynajmu brutto zazwyczaj wahają się od 6% do 10% w zależności od lokalizacji, rodzaju nieruchomości i strategii wynajmu. Wynajem długoterminowy w ugruntowanych obszarach przybrzeżnych zazwyczaj przynosi stopy zwrotu brutto w wysokości 5–7%, podczas gdy profesjonalnie zarządzany wynajem krótkoterminowy na wakacje w głównych strefach kurortowych może podnieść zwroty brutto do 7–12%. Po uwzględnieniu opłat za zarządzanie, prowizji platform, konserwacji, okresów pustostanów i zobowiązań podatkowych TRNC, realistyczne stopy zwrotu netto wynoszą 4–7% dla wynajmu długoterminowego i 6–10% netto dla najlepszych operacji wynajmu wakacyjnego w Iskele.

Te liczby wypadają korzystnie w porównaniu z dojrzałymi rynkami europejskimi. Hiszpańskie nieruchomości przybrzeżne zazwyczaj przynoszą 3–5% netto; portugalskie aktywa z ery Złotej Wizy często przynoszą mniej niż 4% po kosztach. Cypr Północny, wciąż na stosunkowo wczesnym etapie adopcji przez międzynarodowych inwestorów, oferuje strukturalną premię za stopę zwrotu — pod warunkiem, że kupujący podchodzą do liczb z dyscypliną, a nie optymizmem.

Wynajem krótkoterminowy na wakacje a wynajem długoterminowy: Prawdziwe porównanie

Wybór między strategią wynajmu krótkoterminowego na wakacje a długoterminową umową najmu jest najważniejszą decyzją, jaką podejmuje inwestor na Cyprze Północnym — i nie jest to po prostu kwestia tego, która generuje wyższy dochód brutto. Każdy model wiąże się z odrębną strukturą kosztów, profilem ryzyka i intensywnością zarządzania.

Wynajem długoterminowy: Stabilność kosztem stopy zwrotu

Długoterminowy najem — zazwyczaj umowa na 12 miesięcy odnawiana co roku — oferuje przewidywalny miesięczny dochód, niższe koszty zarządzania i minimalną deprecjację wyposażenia. Kompromisem jest niższy pułap stopy zwrotu brutto. W Kyrenii i Famaguście, długoterminowy najem standardowych apartamentów z 1–2 sypialniami przynosi stopy zwrotu brutto w wysokości 5–7%, a stopy zwrotu netto po opłacie za zarządzanie nieruchomością w wysokości 10–12%, rezerwach na rutynową konserwację i podatku dochodowym TRNC lądują bliżej 4–5,5%. Okresy pustostanów między najmami trwające od dwóch do sześciu tygodni są typowe i muszą być uwzględnione w każdej pro forma.

Wynajem krótkoterminowy na wakacje: Wyższy pułap, większa złożoność

Dobrze zlokalizowany apartament wakacyjny w Kyrenii lub Iskele, wystawiony na Airbnb, Booking.com i specjalistycznych platformach TRNC, może generować stopy zwrotu brutto w wysokości 8–12% w szczytowych warunkach. Dane analityczne dotyczące wynajmu krótkoterminowego (Airbtics, do stycznia 2026) dla korytarza Long Beach w Iskele pokazują średnią stawkę dzienną wynoszącą około 72 GBP i wskaźnik obłożenia około 75%, co daje około 20 640 GBP rocznego dochodu brutto na jednostkę. W stosunku do ceny zakupu 130 000–160 000 GBP za nowoczesny apartament w kurorcie w tym korytarzu, wynikająca z tego stopa zwrotu brutto wynosi od 13% do 16% na pierwszy rzut oka — ale ta liczba wymaga agresywnej korekty w dół.

Opłaty platformowe na Airbnb i Booking.com zazwyczaj pochłaniają 15–20% dochodu brutto. Profesjonalna firma zarządzająca wynajmem krótkoterminowym na Cyprze Północnym pobierze dodatkowo 20–30% dochodu netto z wynajmu. Dodaj pościel, sprzątanie, materiały eksploatacyjne, stałe opłaty za media i realistyczną rezerwę na wymianę wyposażenia, a stopy zwrotu netto z wynajmu krótkoterminowego realistycznie wynoszą 6–10% dla dobrze zlokalizowanych apartamentów w kurorcie Iskele — wciąż wyjątkowo jak na standardy europejskie, ale daleko od nagłówkowej liczby brutto.

Obłożenie sezonowe: Liczby za średnimi

Cypr Północny ma wyraźną sezonową krzywą popytu. Sezon szczytowy (czerwiec–wrzesień) charakteryzuje się wysokimi stawkami nocnymi i prawie pełnym obłożeniem. Sezon przejściowy (kwiecień–maj i październik–listopad) odnotowuje spadek obłożenia do 50–65%, a stawki spadają o 20–30%. Sezon niski (grudzień–marzec) jest zmienną krytyczną: w Kyrenii kasyno, społeczność ekspatów i łagodny klimat zimowy utrzymują znaczący popyt poza sezonem; w kurortach Iskele obłożenie poza sezonem może spaść poniżej 30%, co znacząco wpływa na średnie roczne. Inwestorzy muszą przetestować swoje pro forma pod kątem konserwatywnego 55–60% łącznego rocznego obłożenia, a nie tylko danych z sezonu szczytowego.

Kyrenia (Girne): Najbardziej dojrzały rynek inwestycyjny Cypru Północnego

Kyrenia to najbardziej płynny, najbardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej i najbardziej zróżnicowany pod względem popytu rynek nieruchomości na Cyprze Północnym. Jej czynniki popytu obejmują turystykę, kasyna, uniwersytety i dużą, ugruntowaną społeczność ekspatów — kombinację, która wspiera zarówno wynajem wakacyjny, jak i długoterminowy przez cały rok kalendarzowy.

Ceny zakupu w Kyrenii (2025–2026)

  • Apartament 1+1: średnia cena sprzedaży około 100 000 GBP
  • Apartament 2+1: około 160 000 GBP
  • Willa: około 400 000 GBP

Miesięczne czynsze w Kyrenii (2025)

  • Studio / apartament 1-pokojowy: 350–450 GBP miesięcznie
  • Apartament 2-pokojowy: 500–750 GBP miesięcznie
  • Apartament 3-pokojowy: 650–1100 GBP miesięcznie
  • Willa 2–3-pokojowa: 900–1400 GBP miesięcznie
  • Luksusowa willa nad morzem: 2000–3500+ GBP miesięcznie

Obliczenia stopy zwrotu w Kyrenii

Korzystając z aktualnych danych dotyczących cen i czynszów, apartament 1+1 za 100 000 GBP generujący 550 GBP miesięcznie przynosi roczny czynsz w wysokości 6600 GBP i stopę zwrotu brutto 6,6%. Apartament 2+1 za 160 000 GBP wynajmowany za 750 GBP miesięcznie przynosi 9000 GBP rocznie i stopę zwrotu brutto 5,6%. Willa za 400 000 GBP osiągająca 2000 GBP miesięcznie generuje 24 000 GBP rocznie przy stopie zwrotu brutto 6,0%. Po kosztach, stopy zwrotu netto z długoterminowego wynajmu w Kyrenii zazwyczaj wynoszą 4,5–5,5%.

W przypadku wynajmu krótkoterminowego, ugruntowana infrastruktura turystyczna Kyrenii wspiera stopy zwrotu brutto z wynajmu wakacyjnego w wysokości 8–11% i stopy zwrotu netto w wysokości około 6–8% po opłatach platformowych i profesjonalnym zarządzaniu. Całoroczna baza popytu na rynku czyni go najbardziej bezpieczną lokalizacją do wynajmu krótkoterminowego na Cyprze Północnym dla inwestorów, którzy priorytetowo traktują spójność, a nie wzrost w sezonie szczytowym.

Przejrzyj nasze aktualne nieruchomości na sprzedaż w Kyrenii, aby zidentyfikować konkretne aktywa, które odpowiadają tym parametrom stopy zwrotu.

Iskele (Long Beach): Najwyżej oprocentowany rynek kurortowy Cypru Północnego

Iskele — a konkretnie korytarz Long Beach — stało się najbardziej skoncentrowanym na stopie zwrotu celem inwestycyjnym na Cyprze Północnym. Napędzane niemal wyłącznie przez rozwój kurortów nadmorskich i popyt ze strony zagranicznych inwestorów, oferuje najwyższy pułap stopy zwrotu z wynajmu krótkoterminowego na wyspie, z brutto zwrotami z wynajmu wakacyjnego w wysokości 8–12% i realistycznymi zwrotami netto w wysokości 6–10% po kosztach, konsekwentnie cytowanymi w wielu niezależnych analizach.

Dane dotyczące stopy zwrotu w Iskele (2025–2026)

  • Stopa zwrotu brutto z wynajmu długoterminowego: 5–7% (niektóre źródła podają do 7,71% dla apartamentów w centrum miasta na podstawie danych Numbeo, luty 2025)
  • Stopa zwrotu brutto z wynajmu krótkoterminowego: 8–12%
  • Stopa zwrotu netto z wynajmu krótkoterminowego (po kosztach): 6–10%
  • Średnia stawka dzienna (Airbtics, styczeń 2026): około 72 GBP
  • Średnie roczne obłożenie: około 75%
  • Szacowany roczny dochód brutto na jednostkę: około 20 640 GBP

Premia stopy zwrotu w Iskele nad Kyrenią w przypadku wynajmu krótkoterminowego odzwierciedla dwa czynniki: niższe średnie ceny zakupu w stosunku do potencjalnego dochodu z wynajmu oraz rozwój kurortowy, który stworzył masę krytyczną gotowych do wynajmu wakacyjnego nieruchomości z infrastrukturą zarządzania na miejscu. Ryzykiem, jak wspomniano powyżej, jest podatność na niskie obłożenie poza sezonem w obiektach bez całorocznych udogodnień.

Dla inwestorów poszukujących ekspozycji na ten rynek, sekcja nieruchomości na sprzedaż w İskele w naszym portfolio obejmuje zarówno możliwości zakupu nieruchomości w budowie, jak i z rynku wtórnego w korytarzu Long Beach.

Famagusta (Gazimağusa): Popyt studencki, przystępne ceny wejścia i solidne stopy zwrotu

Famagusta zajmuje odrębną pozycję w krajobrazie inwestycyjnym Cypru Północnego. Jej bliskość do Uniwersytetu Wschodniośródziemnomorskiego — jednego z największych uniwersytetów w regionie — tworzy strukturalną, niesezonową bazę popytu na wynajem, która chroni inwestorów przed zmiennością obłożenia, która dotyka rynki wyłącznie kurortowe.

Ceny zakupu w Famaguście (2025–2026)

  • Mieszkania z rynku wtórnego: od około 60 000 GBP
  • Poziom podstawowy / średnia miejska: około 80 000 GBP
  • Studio (nowe budownictwo): 80 000–100 000 GBP
  • Mieszkanie 1-pokojowe (nowe budownictwo): 100 000–135 000 GBP
  • Mieszkanie 2-pokojowe (nowe budownictwo): 130 000–180 000 GBP
  • Wille: od około 280 000 GBP

Te liczby są podobno o 20–30% niższe niż w przypadku równoważnych nieruchomości w Kyrenii, co tworzy znaczący wzrost stopy zwrotu przy porównywalnym dochodzie z wynajmu.

Miesięczne czynsze w Famaguście (2025)

  • Apartament 1-pokojowy w pobliżu uniwersytetu: 300–450 GBP miesięcznie
  • Studio / 1-pokojowe (ogólne): 250–350 GBP miesięcznie
  • Apartament 2-pokojowy: 375–550 GBP miesięcznie
  • Apartament 3-pokojowy: 500–800 GBP miesięcznie
  • Pokój studencki (wspólny): 150–225 GBP miesięcznie
  • Studio studenckie: 250–325 GBP miesięcznie

Profil stopy zwrotu w Famaguście

Stopy zwrotu brutto z wynajmu studenckiego i długoterminowego w Famaguście szacuje się na 6–9%, ze stopami zwrotu netto wynoszącymi około 5–7,5% po kosztach — nieco wyższymi niż w przypadku porównywalnych aktywów w Kyrenii ze względu na niższe ceny zakupu. Obszary skoncentrowane na studentach wykazują wysokie obłożenie i stabilne stopy zwrotu w zakresie 7–10%, a popyt w roku akademickim zapewnia niezawodny poziom dochodu. Stopy zwrotu z wynajmu wakacyjnego w wysokości 7–10% są osiągalne dla dobrze zlokalizowanych nieruchomości przybrzeżnych, chociaż rynek wynajmu krótkoterminowego w Famaguście jest mniej dojrzały niż w Kyrenii czy Iskele.

Esentepe i Tatlisu: Rynki wschodzące z popytem napędzanym stylem życia

Esentepe i Tatlisu leżą wzdłuż spokojniejszego wschodniego odcinka wybrzeża Kyrenii, oferując odrębną propozycję: niższe ceny wejścia, dramatyczne krajobrazy górskie spotykające się z morzem oraz rosnącą bazę kupujących z Wielkiej Brytanii i Europy Północnej, motywowanych stylem życia. Nie są to jeszcze rynki o wysokiej stopie zwrotu w sensie Iskele, ale oferują przekonujące połączenie potencjału wzrostu kapitału i umiarkowanego dochodu z wynajmu dla inwestorów z dłuższym horyzontem czasowym.

Stopy zwrotu z wynajmu w Esentepe i Tatlisu ogólnie śledzą dolny zakres Kyrenii — stopy zwrotu brutto 5–7% z wynajmu długoterminowego i 7–9% z wynajmu wakacyjnego w dobrze zarządzanych nieruchomościach — z zwrotami netto wynoszącymi około 4–6% po kosztach. Kluczową różnicą jest cena zakupu: nieruchomości w budowie i z rynku wtórnego w tych wioskach mogą stanowić znaczącą wartość w stosunku do głównych obszarów Kyrenii, z dodatkową korzyścią mniej nasyconego rynku wynajmu krótkoterminowego i lojalnej, powracającej bazy turystów.

Dejablue Eco Wellness Resort Haven w Bahçeli jest przykładem rozwijającego się segmentu wellness i ekologicznego stylu życia w tym korytarzu — kategorii, która charakteryzuje się wysokimi stawkami nocnymi i przyciąga wartościowych, świadomych zdrowia gości wynajmu krótkoterminowego. Podobnie, nieruchomości na sprzedaż w Esentepe obejmują szeroki zakres cen, odpowiednich zarówno dla kupujących motywowanych stylem życia, jak i inwestorów skoncentrowanych na stopie zwrotu, poszukujących zróżnicowanego pozycjonowania.

Dla inwestorów poszukujących ekspozycji na nieruchomości nadmorskie w niższej cenie wejścia, Apartamenty Aphrodite Aqua Beachfront w Gaziveren, dostępne w budowie od 67 000 GBP, stanowią jeden z najbardziej dostępnych punktów wejścia na rynek nieruchomości nadmorskich na Cyprze Północnym — z profilem stopy zwrotu odpowiadającym lokalizacji nadmorskiej za ułamek ceny w Kyrenii.

Zmienne kosztów, które obniżają stopę zwrotu brutto: Budowanie dokładnej pro forma

Każdy poważny inwestor musi zbudować pro forma skorygowaną o koszty przed zakupem. Luka między stopą zwrotu brutto a netto na Cyprze Północnym jest realna i znacząca. Poniżej przedstawiono kluczowe zmienne kosztów do modelowania.

Opłaty za zarządzanie nieruchomością

Zarządzanie wynajmem długoterminowym na Cyprze Północnym zazwyczaj kosztuje 8–12% miesięcznego czynszu, obejmując pozyskiwanie najemców, pobieranie czynszu i rutynową koordynację. Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym jest znacznie bardziej intensywne i zazwyczaj wyceniane na 20–30% dochodu netto z wynajmu, obejmując komunikację z gośćmi, zameldowanie/wymeldowanie, koordynację sprzątania i reagowanie na konserwację.

Opłaty platformowe (tylko wynajem krótkoterminowy)

Airbnb pobiera od gospodarzy około 3% za rezerwację w ramach swojego modelu podziału opłat, chociaż połączone opłaty gospodarza i gościa efektywnie stanowią 15–20% wartości rezerwacji, gdy są modelowane w stosunku do dochodu netto. Booking.com zazwyczaj pobiera od gospodarzy 15–18% prowizji. Inwestorzy prowadzący oferty na wielu platformach powinni przeznaczyć 15–20% dochodu brutto z wynajmu krótkoterminowego na same koszty platformowe.

Opłaty za usługi i utrzymanie wspólne

Zamknięte osiedla kurortowe — dominująca typologia nowych budynków w Iskele i coraz częściej w Esentepe — pobierają roczne opłaty za usługi obejmujące utrzymanie wspólnego basenu, zagospodarowanie terenu, ochronę i zarządzanie obiektami. Zazwyczaj wahają się one od 600 do 2400 GBP rocznie w zależności od skali rozwoju i poziomu udogodnień. Ten koszt jest niezbywalny i musi zostać odliczony przed obliczeniem stopy zwrotu netto.

Stałe opłaty za media

Na Cyprze Północnym energia elektryczna jest dostarczana przez państwową spółkę KIBTEK. Stałe opłaty obowiązują niezależnie od obłożenia, a taryfy za energię elektryczną są wyższe niż w państwach członkowskich UE. W przypadku umeblowanego apartamentu wakacyjnego, roczne stałe opłaty za media i zużycie przy niskim obłożeniu wynoszą zazwyczaj 300–600 GBP rocznie.

Amortyzacja i wymiana wyposażenia

Nieruchomości wynajmowane krótkoterminowo wymagają pełnego umeblowania na poziomie odpowiadającym oczekiwaniom gości. Realistyczna rezerwa na amortyzację wyposażenia dla apartamentu wakacyjnego z 1–2 sypialniami wynosi 800–1500 GBP rocznie, odzwierciedlając wymianę pościeli, zużycie sprzętu, odświeżanie miękkiego wyposażenia i okresowe gruntowne sprzątanie. Nieruchomości wynajmowane długoterminowo wymagają rzadszych interwencji, ale nadal powinny mieć rezerwę na konserwację w wysokości 400–800 GBP rocznie.

Okresy pustostanów

Inwestorzy wynajmujący długoterminowo powinni uwzględnić dwa do sześciu tygodni pustostanów rocznie między najmami — co odpowiada 4–12% redukcji rocznego dochodu brutto. Inwestorzy wynajmujący krótkoterminowo powinni przetestować swoje prognozy pod kątem 55–60% łącznego rocznego wskaźnika obłożenia, a nie tylko danych z sezonu szczytowego, szczególnie w lokalizacjach wyłącznie kurortowych bez całorocznych udogodnień.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie właściciela nieruchomości lub wynajmu wakacyjnego na Cyprze Północnym zazwyczaj kosztuje 300–700 GBP rocznie za standardowy apartament, w zależności od wartości odtworzeniowej i zakresu ubezpieczenia. Jest to koszt obowiązkowy, który często jest pomijany w ilustracjach stopy zwrotu sporządzanych przez deweloperów.

Obowiązki podatkowe TRNC dla zagranicznych właścicieli nieruchomości

Zagraniczni inwestorzy uzyskujący dochody z wynajmu nieruchomości w TRNC podlegają lokalnym obowiązkom podatkowym. Chociaż szczegółowe ramy regulacyjne wymagają potwierdzenia od wykwalifikowanego doradcy podatkowego TRNC, poniższe ogólne parametry mają zastosowanie na podstawie obecnej praktyki rynkowej:

  • Dochód z wynajmu uzyskany w TRNC podlega opodatkowaniu zgodnie z prawem podatkowym TRNC, niezależnie od kraju zamieszkania właściciela.
  • Zagraniczni właściciele nieruchomości są zobowiązani do rejestrowania dochodów z wynajmu i składania rocznych zeznań do Urzędu Skarbowego TRNC.
  • Stawki podatku dochodowego w TRNC są ogólnie progresywne, z niższymi przedziałami dochodów objętymi stawkami około 10–15%, a wyższymi przedziałami podlegającymi wyższym stawkom.
  • Dopuszczalne odliczenia zazwyczaj obejmują opłaty za zarządzanie, koszty utrzymania i amortyzację, co może znacząco zmniejszyć podstawę opodatkowania.
  • Mieszkańcy Wielkiej Brytanii powinni pamiętać, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Wielką Brytanią a Cyprem nie ma zastosowania do TRNC; należy zasięgnąć porady podatkowej u doradców posiadających specjalistyczną wiedzę na temat TRNC.
  • Operatorzy wynajmu krótkoterminowego mogą podlegać dodatkowym wymogom licencyjnym lub rejestracyjnym; lokalne doradztwo prawne jest niezbędne przed rozpoczęciem działalności wynajmu wakacyjnego.

Jako konserwatywne założenie modelowania, inwestorzy powinni przeznaczyć 10–15% dochodu netto z wynajmu na zobowiązania podatkowe TRNC, w oczekiwaniu na konkretne porady dotyczące ich indywidualnych okoliczności.

Dla inwestorów poszukujących wysokiej jakości aktywów do wynajmu długoterminowego o dużej wartości kapitałowej, Apartamenty Vista Life na Cyprze Północnym od 285 000 GBP stanowią opcję o wysokiej specyfikacji, pozycjonowaną w górnej części rynku Kyrenii i szerszego rynku przybrzeżnego — gdzie premie za wynajem i jakość najemców zazwyczaj rekompensują niższy pułap stopy zwrotu brutto droższych aktywów.

Matryca inwestorska region po regionie: Cypr Północny 2026

Poniższa matryca ocenia każdą z głównych stref inwestycyjnych Cypru Północnego w czterech wymiarach istotnych dla inwestorów skoncentrowanych na stopie zwrotu: potencjał stopy zwrotu, płynność kapitału, czynniki popytu na wynajem oraz profil najemcy/gościa. Wyniki są orientacyjne (1 = najniższy, 5 = najwyższy) i odzwierciedlają bazę dowodową zebraną w tym artykule.

Kyrenia (Girne)

  • Potencjał stopy zwrotu: ★★★★☆ — Stopy zwrotu brutto z wynajmu długoterminowego 5–7%; krótkoterminowego 8–11%; netto 4–8%
  • Płynność kapitału: ★★★★★ — Najbardziej aktywny rynek wtórny na Cyprze Północnym; najwyższe międzynarodowe uznanie kupujących
  • Czynniki popytu na wynajem: ★★★★★ — Turystyka, kasyna, uniwersytety, społeczność ekspatów; całoroczna baza popytu
  • Profil najemcy / gościa: ★★★★★ — Zróżnicowany: turyści, długoterminowi ekspaci, studenci, goście kasyn
  • Najlepsze dla: Inwestorów priorytetowo traktujących płynność, odporność popytu i zrównoważone opcje wynajmu krótkoterminowego/długoterminowego

Iskele (Long Beach)

  • Potencjał stopy zwrotu: ★★★★★ — Stopy zwrotu brutto z wynajmu krótkoterminowego 8–12%; netto 6–10%; najwyższy pułap stopy zwrotu na wyspie
  • Płynność kapitału: ★★★☆☆ — Aktywny, ale bardziej rynek inwestor-inwestor; mniejsza płynność organiczna dla użytkownika końcowego niż w Kyrenii
  • Czynniki popytu na wynajem: ★★★★☆ — Popyt na kurorty nadmorskie, społeczność zagranicznych inwestorów; ryzyko koncentracji sezonowej
  • Profil najemcy / gościa: ★★★★☆ — Głównie międzynarodowi goście wakacyjni; ograniczona pula najemców długoterminowych
  • Najlepsze dla: Inwestorów maksymalizujących stopę zwrotu, którzy są komfortowi z złożonością zarządzania wynajmem krótkoterminowym i zmiennością obłożenia sezonowego

Famagusta (Gazimağusa)

  • Potencjał stopy zwrotu: ★★★★☆ — Stopy zwrotu brutto 6–9% z wynajmu studenckiego/długoterminowego; netto 5–7,5%; przystępne ceny wejścia wzmacniają zwroty
  • Płynność kapitału: ★★★☆☆ — Aktywny rynek wtórny dla studentów; niższy profil międzynarodowego kupującego niż w Kyrenii
  • Czynniki popytu na wynajem: ★★★★★ — Popyt uniwersytecki zapewnia strukturalny, niesezonowy poziom obłożenia
  • Profil najemcy / gościa: ★★★★☆ — Studenci, kadra akademicka, lokalni profesjonaliści; stabilna, ale niższa baza najemców
  • Najlepsze dla: Inwestorów poszukujących wysokiej stabilności obłożenia, niższych cen wejścia i zmniejszonej złożoności zarządzania wynajmem krótkoterminowym

Esentepe

  • Potencjał stopy zwrotu: ★★★☆☆ — Stopy zwrotu brutto 5–7% z wynajmu długoterminowego; 7–9% z wynajmu krótkoterminowego; netto 4–6%; poprawa niższej bazy cenowej
  • Płynność kapitału: ★★★☆☆ — Rosnący, ale wciąż wschodzący; dłuższe typowe cykle sprzedaży niż w Kyrenii
  • Czynniki popytu na wynajem: ★★★☆☆ — Turystyka lifestyle’owa, golf, natura; niszowa, ale lojalna baza powracających turystów
  • Profil najemcy / gościa: ★★★☆☆ — Kupujący z Wielkiej Brytanii i Europy Północnej motywowani stylem życia; pojawia się segment premium wellness i ekoturystyki
  • Najlepsze dla: Inwestorów łączących użytkowanie lifestyle’owe z umiarkowanym dochodem z wynajmu i średnioterminową tezą o wzroście kapitału

Tatlisu

  • Potencjał stopy zwrotu: ★★★☆☆ — Ogólnie podobny do Esentepe; ceny nieruchomości w budowie tworzą możliwość wejścia na rynek z dobrą stopą zwrotu
  • Płynność kapitału: ★★☆☆☆ — Rynek w początkowej fazie; ograniczone porównywalne nieruchomości z rynku wtórnego; oczekiwane dłuższe okresy utrzymywania
  • Czynniki popytu na wynajem: ★★★☆☆ — Malownicze walory wybrzeża; popyt rośnie, ale nie osiąga jeszcze skali Kyrenii czy Iskele
  • Profil najemcy / gościa: ★★★☆☆ — Głównie międzynarodowi kupujący motywowani stylem życia; potencjał butikowego wynajmu wakacyjnego
  • Najlepsze dla: Inwestorów wczesnego etapu z horyzontem 5–7 lat, poszukujących wzrostu kapitału wraz z umiarkowanym dochodem z wynajmu

Kluczowe wnioski dla inwestorów: Co faktycznie mówią liczby

Dane zebrane w tej analizie potwierdzają kilka jasnych wniosków dla inwestorów oceniających stopy zwrotu z wynajmu na Cyprze Północnym w 2026 roku:

  • Stopy zwrotu brutto w wysokości 6–10% są faktycznie osiągalne w odpowiednich lokalizacjach — to nie jest fikcja marketingowa, ale wymaga zdyscyplinowanego wyboru lokalizacji i profesjonalnego zarządzania.
  • Stopy zwrotu netto w wysokości 4–7% z wynajmu długoterminowego i 6–10% z najlepszych wynajmów krótkoterminowych reprezentują realistyczny zakres po kosztach dla dobrze zrealizowanych inwestycji.
  • Iskele oferuje najwyższy pułap stopy zwrotu, ale wymaga najbardziej aktywnego zarządzania i wiąże się z największym ryzykiem sezonowego obłożenia.
  • Kyrenia oferuje najlepsze skorygowane o ryzyko połączenie stopy zwrotu, płynności i dywersyfikacji popytu dla większości profili inwestorów.
  • Famagusta oferuje najbardziej przekonującą propozycję stopy zwrotu na wejściu dla inwestorów komfortowych z bazą najemców studenckich i niższymi absolutnymi czynszami.
  • Esentepe i Tatlisu pasują do cierpliwego kapitału poszukującego opcji lifestyle’owych i wzrostu kapitału wraz z umiarkowanym dochodem.
  • Każda liczba stopy zwrotu brutto musi zostać poddana testom warunków skrajnych pod kątem opłat za zarządzanie, kosztów platformowych, opłat za usługi, okresów pustostanów, podatków i amortyzacji wyposażenia przed podjęciem decyzji o zakupie.

Gotowy do zbudowania swojej pro forma inwestycyjnej na Cyprze Północnym?

Dane zawarte w tym przewodniku dają Ci ramy — ale każda decyzja inwestycyjna zależy od konkretnej nieruchomości, dokładnej ceny zakupu, układu zarządzania i Twojej osobistej sytuacji podatkowej. Nasi wyspecjalizowani brokerzy inwestycyjni pracują wyłącznie na rynku Cypru Północnego i mogą zapewnić modelowanie stopy zwrotu dla konkretnych nieruchomości, przedstawić Ci zaufane lokalne firmy zarządzające oraz przeprowadzić Cię przez strukturę prawną i podatkową, zanim zainwestujesz choćby jednego funta.

Niezależnie od tego, czy oceniasz apartament w kurorcie w Iskele, mieszkanie w centrum Kyrenii, czy jednostkę w budowie nad morzem w rozwijającym się korytarzu przybrzeżnym, posiadamy wiedzę rynkową, aby pomóc Ci kupić po właściwej cenie i skonstruować strategię wynajmu dla maksymalnego zwrotu netto.

Skontaktuj się z naszym zespołem inwestycyjnym już dziś w celu bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji. Zbudujemy model stopy zwrotu dla konkretnej nieruchomości w oparciu o aktualne dane rynkowe i pomożemy Ci zidentyfikować inwestycję na Cyprze Północnym, która faktycznie przyniesie oczekiwane wyniki.

DARMOWY KATALOG 2026

Top 10 nieruchomości inwestycyjnych z wysokim ROI

PDF z dziesięcioma projektami w budowie, które są obecnie na rynku, z własnymi cenami i harmonogramami płatności dewelopera, plus podsumowanie zasad dotyczących rezydencji w prostym języku.

Gdzie mamy wysłać katalog?

Zostaw swoje dane kontaktowe poniżej, a my wyślemy PDF bezpośrednio na wybranego przez Ciebie messengera.

Preferowany messenger

100% gwarancji prywatności. Nienawidzimy spamu tak samo jak Ty.

Odebrano zapytanie!

Dziękujemy za zainteresowanie. Przetwarzamy Twoje zapytanie i wkrótce skontaktujemy się z Tobą za pośrednictwem wybranej metody kontaktu.