Kuzey Kıbrıs VİZE YönergeleriKuzey Kıbrıs'a giriş veya çıkış yapmak isteyen bireylerin, yasal bir pasaport veya seyahat belgesi ibraz ederek belirlenen giriş ve çıkış noktalarını kullanmaları gerekmektedir.

Göçmenlik ve Yabancılar Kanunu'nun 20. Maddesi ve 105. Bölümü uyarınca 23 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan KUZEY KIBRIS Vize ve Oturma İzni Kuralları, uluslararası ziyaretçilerin girişini, ikametini ve çıkışını yönetmektedir.

ANAHTAR DETAYLAR

KKTC'ye seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için:

 • Geçerli bir pasaport veya kimlik kartı gereklidir.

Avrupa Birliği vatandaşları için:

 • Gerçek bir AB pasaportu veya ulusal kimlik kartı zorunludur.

Diğer ülkelerin vatandaşları için:

 • Meşru bir pasaport şarttır.

Güney Kıbrıs'tan gelenler için vize kuralları mevcuttur.

ÖNEMLİ: Suriye Arap Cumhuriyeti, Nijerya ve Ermenistan vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almak için yurt dışındaki KKTC Temsilcilik Ofisini bizzat ziyaret etmeleri gerekmektedir.

VİZE BAŞVURU TAVSİYESİ:

Vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılması tavsiye edilir. Eğitim vizeleri ülkeye göre farklılık gösterir ancak vize işlemleri 2-3 ay veya daha fazla sürebilir. Başvuru yaparken pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olduğundan emin olun.

KKTC'ye vardıklarında yabancıların aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Konaklamanın her günü için £85 veya eşdeğeri
 • Bir dönüş bileti
 • Onaylanmış bir otel rezervasyonu
 • Aile ziyaretleri için detaylı davet mektubu
 • Akademik amaçlar için resmi bir üniversite kabul mektubu
 • İş gezileri için KKTC'den resmi firma davetiyesi

NOT: Giriş noktalarında KKTC Göçmenlik Polis Memuru verilen yanıtlardan memnun kalınması halinde 90 güne kadar kalış izni verebilmektedir. Bu sürenin ötesinde kalmak isteyenler, vizelerinin süresi dolmadan önce Göçmenlik Dairesi'ne uzatma başvurusunda bulunmalıdır. Uzatma yapılmayan fazla kalışlar, çıkış sırasında yeniden girişte ödenecek bir “vize cezası” cezasıyla sonuçlanacaktır.

Bakanlar Kurulu, hangi AB üyesi olmayan vatandaşların Kuzey Kıbrıs'a varış öncesi vize alması gerektiğini belirler. Ermenistan, Nijerya ve Suriye vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Temsilciliklerinden ziyaret amacını belirterek vize almaları gerekmektedir.

Diğer AB üyesi olmayan vatandaşlar, Yönetmelik koşullarını yerine getirmeleri ve ayrılan süre içinde ayrılma niyetlerini kanıtlamaları halinde giriş noktalarında 90 güne kadar vize alabilecekler.

Maksimum süre Kuzey Kıbrıs giriş noktalarında verilen izin süresi 180 gün içerisinde 90 gündür.

ikamet veya 12. Madde uyarınca muafiyet için vizeye gerek yoktur. Giriş noktalarındaki Göçmenlik Memuru, giriş izni verme konusunda takdir yetkisine sahiptir ve ek belgeler talep edebilir.

PASAPORTUNUZUN GEÇERLİLİĞİNİ KONTROL EDİN

23 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan Vize ve Oturma İzni Yönetmeliği, Kuzey Kıbrıs'ta temsilciliği bulunan ülke vatandaşları ile AB vatandaşlarının en az 2 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmalarını zorunlu kılmaktadır. Diğerleri için bu süre 6 ay olmalıdır.

KUZEY KIBRIS VİZE KATEGORİLERİ

TURİST VİZESİ:

 • Otellerde veya kiralık konaklama yerlerinde konaklayan turistler için 30 güne kadar. Konaklamanın ön ödemeli olduğunun kanıtı ile bu süre 90 güne kadar uzayabilir.
 • Aile veya akraba ziyaretleri için 60 güne kadar.
 • Resmi amaçlar, iş toplantıları, etkinlikler, sağlık turizmi vb. amaçlar için 90 güne kadar.

EĞİTİM VE DEĞİŞİM VİZESİ:

 • İlgili belgelerle birlikte staj, kurs, değişim programları ve hizmet içi eğitim için 90 güne kadar.

ÇALIŞMA VİZESİ:

 • Yabancıların Çalışma İzinleri Kanununa göre ön izin sahibi olanlar için 30 gün. Kuzey Kıbrıs'ta temsilciliği olmayan ülkelerden gelenlerin en az 2 yıl geçerliliği olan pasaporta ihtiyaçları vardır.

İŞ BAŞLATMA VİZESİ:

 • İş kurmayı düşünenler için yeterli paraya sahip olmaları koşuluyla 30 gün.

IKAMET VİZESİ: Aile ikametgahı, mülk sahipliği, öğrenci ikametgahı, adli/idari amaçlı, araştırma ve üniversite mezunları gibi amaca göre farklı türleri bulunmaktadır.

VİZE SÜRESİNE GENEL BAKIŞ

TURİST: 30 gün (ücretli otel rezervasyonuyla 90'a kadar)
AİLE ZİYARETİ: 60 güne kadar
RESMİ VE İŞ ETKİNLİKLERİ: 90 güne kadar
EĞİTİM VE DEĞİŞİM: 90 güne kadar
İŞ: 30 gün
İŞ BAŞLATMA: 30 gün
İKAMET: 90 güne kadar.